Telefonia komórkowa umożliwia użytkownikom rozmowę z drugą osobą z dowolnego miejsca na ziemi. Technologia komórkowa towarzyszy nam już od przeszło 40 lat.

Nieustannie rozwijana, wprowadza coraz to nowsze rozwiązania, zmieniając na naszych oczach otaczający nas świat. Każdy skok technologiczny oznaczony jest kolejną cyfrą wraz z dopiskiem „G”, podyktowany jest on potrzebami generowanymi przez rynek i społeczeństwo. Obecnie największym zasięgiem cieszy się druga generacja 2G, która określana jest mianem GSM.

Technologia 1G – pierwsza, bezprzewodowa i analogowa

Telefonia komórkowa na świecie ma swoje początki w latach 80. XX wieku. Była to technologia wykorzystująca analogową transmisję. Jak to bywa z pierwszymi generacjami, była po pierwsze stosunkowo drogą, po drugie mało wydajną technologią.

Mimo wszystko był to przełom, pozwała ona na kontakt z inną osobą w dowolnym miejscu na świecie, nie było już potrzebne połączenie kablowe, wszystko odbywało się bezprzewodowo. Patrząc przez pryzmat dzisiejszych czasów technologia miała ograniczenia co do wydajności i dostępności do różnego rodzaju usług. Znakiem rozpoznawczym technologii 1G były wielkie, niczym walizki telefony komórkowe uzbrojone w gigantyczną antenę i podłączone do owej walizki za pomocą kabla słuchawki.

W Polsce ta technologia zawitała dopiero w 1992 roku.

Cyfrowa technologia 2G

Kolejną technologia nosiła nazwę 2G i była pierwszą technologia cyfrowa. Pojawiła się z początkiem lat 90. XX wieku. Była zdecydowanie bardziej nowoczesna niż pierwsza generacja, koszty produkcji urządzeń były zdecydowanie niższe i bardziej przystępne cenowo, stąd technologia ta miała zdecydowanie większe grono użytkowników.

Domena cyfrowa sprawiła, że podniesiona została jakość rozmów i bezpieczeństwo w sieci. Sieć 2G pozwała wysyłać pierwsze SMS-y na świecie, a przełomem był dostęp do internetu w jego mocno ograniczonej wersji. Przełomowy był też zasięg, który pozwalał na komfortowe korzystanie z telefonu w różnych miejscach.

Co równie Istotne, sieć GSM poprawiła mobilność użytkowania telefonów, podczas rozmowy przemieszczając się telefon komórkowy automatycznie przełączał się pomiędzy nadajnikami nie zrywając prowadzonej konwersacji.

Technologia 3G – ciągły rozwój

Technologia 3G objawiła się znaczącym skokiem rozwojowym. Na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze telefony multimedialne okraszone nazwą smartfon. 3G pojawiła się na początku XXI. Wieku, pozwalając korzystać z szerokopasmowego internetu i przesyłu dużej ilości danych telefonem komórkowym. Rozmowy wkroczyły na nowe tory za sprawą wideo rozmów. Minusem 3. Generacji był fakt, że w Europie i USA pojawiały się dwa standardy, które trochę obniżyły faktyczny rozwój techniczny. Dość szybko okazało się, że technologia ta nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Szybszy niż zakładano rozwój smartfonów, a co za tym idziemy rosnące potrzeby dotyczące szybkości transmisji danych i globalnego zasięgu sprawiły, że potrzebne było coś nowego, coś lepszego.

Technologia 4G, czyli 3G+

Obnażone problemy 3. Generacji technologii komórkowej sprawiły, że dość szybko na świecie pojawił się następca 3G. Już w 2009 roku pojawiła się kolejna bardziej rozwinięta wersja telefonii komórkowej. Sieć ta pozwalała na szybsze przesyłanie i pobieranie danych komórkowych. 4G w porównaniu do poprzedniczki rozwija się dużo lepiej, idąc w parze z zapotrzebowaniem na prędkość i jakość przesyłu, a także oferując globalny zasięg.

Mimo możliwości i starań by spełnić wymogi obecne jak i przyszłe sieć 4G posiada już pewne braki. Stąd nacisk na rozwój kolejnej sieci.

 Sieć 5G – absolutna nowość

Najnowsza z sieci – 5G umożliwa bezproblemowe jednoczesne wykorzystanie wielu urządzeń mobilnych z tej samej sieci. Jest to jedna z nowości. Nowa generacja telefonii komórkowej otwiera drzwi do inteligentnych, sterowanych w całości za pomocą sieci miast, tworząc je nowoczesne i intuicyjne dostosowane do potrzebne społeczeństwa.

Jeśli jesteś zainteresowany rozwojem telefonii komórkowych, to tutaj przekonasz się czy warto mieć telefon z 5G i czym dokładnie jest technologia 5g.

Sprawdź również darmowy generator kodów qr