Wytaczarki CNC to więksi kuzyni frezarek sterowanych numerycznie – co do zasady, to bardzo podobne urządzenia, ale jednak nie bez powodu wytaczarki stołowe i wytaczarki płytowe pozostają w ofercie wielu dystrybutorów, takich jak Abplanalp, największej firmy zajmująca się dostarczaniem obrabiarek, narzędzi i kompleksowych rozwiązań w dziedzinie obróbki CNC w Polsce i tej części Europy. Wytaczarki CNC są niezastąpione tam, gdzie potrzebne są duże gabaryty obrabianych przedmiotów oraz gdzie potrzebna jest modularność maszyny i dopasowanie jej do potrzeb klienta.

Wytaczarki stołowe

Wytaczarki stołowe to grupa obrabiarek w układzie poziomym ze stołem, który zwykle zintegrowany jest z czwartą osią, osią obrotową. W porównaniu do typowych frezarek CNC główną różnicą jest możliwość wykorzystania dodatkowej osi, zwykle określanej jako oś W będącej pinolą wysuwaną podobnie, jak w obrabiarkach konwencjonalnych. W ofercie Juaristi, jednego z liderów produkujących wytaczarki CNC, znajdują się wytaczarki stołowe mogące obrabiać przedmioty w rozmiarach do około 3x3x3m, co stawia wytaczarki stołowe w grupie „tych mniejszych”, jeżeli chodzi o całą grupę, którą reprezentują wytaczarki CNC.

Wytaczarki płytowe

Wytaczarki płytowe to modularne konstrukcje pozwalające na niemal nieograniczoną rozbudowę pod kątem gabarytów. Nie trudno znaleźć tu przejazdy osi dochodzące do 8m, maksymalne obciążenia stołów do 120t oraz możliwość zastosowania bardzo wielu różnych głowic pobieranych niemalże jak narzędzia z magazynu – nie ważne, czy nasze wytaczarki CNC potrzebują głowicy z pinolą, głowicy kątowej, głowicy skrętnej (pięcioosiowej) czy dowolnego innego rozwiązania, Juaristi jest w stanie zaproponować rozwiązanie pozwalające na taką obróbkę.

Z racji gabarytów obrabiarki i przedmiotu obrabianego wytaczarki CNC są zwykle obrabiarkami o konstrukcji otwartej, bez obudowy, a operator często nie posiada swojego miejsca ze sterownikiem, ale porusza się wraz z całą kolumną w osłonie przypominającej budkę telefoniczną tak, aby zawsze być blisko obróbki i nadzorować proces skrawania.

Wraz z gabarytem duża jest niestety cena takich rozwiązań – nie od dziś wiemy, że w każdej dziedzinie im coś jest większe, tym zwykle będzie droższe. Dlatego istnieje również rynek używanych wytaczarek, jak chociażby portal Obrabiarka.pl. Nie ważne, czy poszukujemy wytaczarki CNC płytowej, stołowej czy dowolnej innej obrabiarki lub peryferiów z nią związanych, na Obrabiarka.pl na pewno znajdzie się coś, co może nas zainteresować.