Należy wiedzieć, że oferty obiecujące niezwykle korzystne zakupy, wysokie zarobki bez wysiłku z reguły nie są prawdziwe. Pojawiają się też strony podszywające się pod społeczne zbiórki. Więc bądźmy czujni.
Można podać takie oto przykłady:
1). Filmy za darmo – oto przykładowa oferta podszywająca się pod serwis filmowy: „Oglądaj ulubione seriale i filmy. 12 miesięcy w prezencie. Do wyboru hity. Trzeba tylko założyć bezpłatne konto. Rejestrujesz się?”. Gdzie tu haczyk: to sposób na wyłudzenie danych – przy zakładaniu „bezpłatnego” konta trzeba podać na przykład PESEL, czy numer karty kredytowej. Rada: korzystając z oferty zakupowej, nie trzeba podawać tzw. danych wrażliwych (na przykład PESEL).
2). Duży zarobek (bez ryzyka) – oszust zachęcał: „Zapraszam Cię do mojego elitarnego zespołu. Jeśli chcesz szybko zarobić, nie wychodząc z domu, oglądając reklamy, pisząc posty i pozyskując nowych klientów, zaloguj się na: …. (tu adres strony). Ja już zarabiam! Spotkajmy się w bezpiecznym świecie biznesu Wchodzisz w to?”. Gdzie tu haczyk: jest to tzw. piramida, obiecująca zyski uzależnione od wprowadzenia do systemu kolejnych osób. Naciągacze kuszą na przykład w mediach społecznościowych, na YouTube wizją łatwych zysków: „Na moim przykładzie powiem Ci, że z zainwestowanych 3600 zł zrobiłem 21 tysięcy złotych, i kwota rośnie. Jestem wolny finansowo i mogę cieszyć się czasem wolnym z bliskimi”. Rada: pamiętajmy, że w takich systemach zarabiają tylko ich organizatorzy i naganiacze. Jeśli trafimy na taką „ofertę” zgłośmy to do UOKiK.
Być może zaciekawią Cię także najnowsze informacje o niebezpiecznych SMS-ach.
3). Kup bransoletkę i podaruj komuś życie – na fałszywej stronie rzekomo sprzedającej ręczne wyroby była zbiórka pieniędzy na chore dziecko. Oszust pisał: „Chwilowo nie sprzedaję rzeczy z drewna, ale jeśli już tu jesteś, to nie przypadek – możesz zrobić coś dobrego”. Gdzie tu haczyk: oszust żerując na ludzkiej wrażliwości, wyłudza pieniądze. Rada: sprawdźmy legalność zbiórki, status stowarzyszenia, fundacji na: www.krs.pl. Najbezpieczniej wpłacać na cel charytatywny przez znane platformy (zrzutka.pl, siepomaga.pl). One stale sprawdzają legalność zbiórek.
Dodatkowa uwaga – wejdźmy na stronę: www.konsument.edu.pl. Na tej stronie uzyskamy wskazówki, jak nie wpaść w pułapki w sieci i gdzie zwrócić się po pomoc.