Tłuste odciski palców i smugi na ekranie dotykowym, paprochy w szczelinach? Zobacz, jak we właściwy sposób czyścić laptop, smartfon, tablet i inne urządzenia przenośne.

1. SMARTFON

Czyść na sucho (stosując te same metody co w przypadku tabletu). Osadzają się na nim resztki kosmetyków, złuszczony naskórek i pot — usuwaj je codziennie, nie dopuszczając do większych zabrudzeń. Uważaj też, by do wnętrza smartfona nie dostała się woda. Zmoczony telefon natychmiast osusz ręcznikiem!

2. LAPTOP Z KLAWIATURĄ

Ekran przecieraj szmatką, a klawiaturę odkurzaj. Przydaje się do tego sprężone powietrze lub pędzelek z twardym włosiem. Usunie kurz, okruchy, paprochy. Klawisze przecieraj nawilżoną ściereczką. Do czyszczenia zakamarków w laptopie dobrze nadają się też patyczki higieniczne. Oczyścisz nimi otwory, np. gniazdo słuchawkowe czy port USB.

3. TABLET, CZYTNIK

Czyść ściereczką z mikrowłókna np. mikroflory. Nie używaj papieru, który może porysować delikatny ekran. Mikrofibra zaś jest elastyczna i chłonna, nie strzępi się i nie pozostawia po sobie niteczek. Wykonując koliste ruchy, zetrzesz brzydkie ślady z dotykowego wyświetlacza. Gdy jest bardzo zabrudzony, przetrzyj go lekko zwilżoną szmatką.
Stosuj specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia dotykowych urządzeń przenośnych. To np. chusteczki nasączone specjalną substancją, wilgotne szmatki, gąbki i środki w aerozolu. Niektóre mają właściwości antybakteryjne. Nanoś je bardzo ostrożnie, by płyn nie dostał się do wnętrza obudowy.