W dzisiejszych czasach już nawet kilkuletnie dzieci potrafią posługiwać się smartfonem, tabletem, czy laptopem, oglądają namiętnie bajki w telewizji i, kiedy ktoś ma ochotę zabrać im którąkolwiek z tych rzeczy, wybuchają płaczem.
Ja nigdy bym nie dała swojemu dziecku do ręki smartfona, czy pilota do telewizora, tylko dlatego, że nie mam czasu poukładać z nim puzzli, czy także coś porysować.
Dla dziecka najgorzej jest, kiedy już od małego jest przyzwyczajane do takich zwyczajów, gdy rodzice, chcąc odrobiny spokoju, dają pociesze któryś z wymienionych wyżej przedmiotów. Tak nie powinno być. Rodzice małego szkraba powinni się nim cieszyć, bawić się z nim, lub wymyślać razem edukacyjne zabawy. Dziecko, podczas zabawy powinno uczyć się, jak trzymać mazak, albo kredkę. W przeciwnym razie traci umiejętność pisania i rysowania. Pociecha nigdy nie powinna zostawać sama.
Ponadto, jeśli damy szkrabowi nieograniczony dostęp do laptopa, czy telewizji, możemy się liczyć z tym, że dwuletnie dziecko będzie zasypiało nam na kanapie w salonie i trzeba będzie je wynosić do jego pokoiku, co nie będzie dobre dla Twojego kręgosłupa. Sami też nie powinniśmy przesiadywać przed telewizorem, ponieważ dziecko powiela nasze zachowania. Powinno się przynajmniej dwa razy dziennie wychodzić z dzieckiem na spacer.
Znam wiele matek, które, praktycznie od urodzenia, dawały swoim dzieciom te sprzęty, a teraz ich dzieci są od tego uzależnione.
Więc wychowuj mądrze!

Pokemo Go, śmiertelna rozrywka?