Własny dach nad głową

Własny dach nad głową

Kiedy wyprowadzamy się z domu rodzinnego, stoi przed nami decyzja związana z wyborem nowego lokum. Możemy wynająć (bądź kupić) całe mieszkanie, pojedynczy pokój lub kawalerkę.

Wynajem całego mieszkania ma swoje zalety: mamy dużo miejsca do zagospodarowania, nie musimy martwić się ulokowaniem ewentualnych gości w razie potrzeby i możemy przeznaczyć poszczególne pokoje do pełnienia określonych funkcji (salonu, biura, sypialni itp). Jednak nie każdego stać na takie rozwiązanie. Jeżeli zależy nam w dalszym ciągu na prywatności, jaką gwarantuje nam mieszkanie w pojedynkę oraz nie czujemy potrzeby posiadania kilku pokoi na wyłączność, warto rozważyć wynajem kawalerki.

Zalety mieszkania w kawalerce to przede wszystkim koszt jej wynajmu, który jest niższy od sumy opłat za całe mieszkanie. Co więcej, jest to stosunkowo nieduża przestrzeń, więc znacznie łatwiej uda nam się utrzymać w jej obrębie porządek. Poza tym, kawalerka gwarantuje nam prywatność; jesteśmy tu sami i nie musimy dostosowywać swojego trybu życia do sposobu funkcjonowania innych ludzi, jak często staje się to w przypadku wynajmowania pojedynczego pokoju w większym mieszkaniu z innymi lokatorami.
Przed wynajęciem kawalerki w Katowicach warto jest dokładnie ją obejrzeć. Mamy w niej tylko jeden pokój, czasami jeszcze łączy się on z kuchnią, więc musimy dokładnie wiedzieć, jak zorganizować sobie przestrzeń. Zdarza się, że z dużego mieszkania tworzonych jest kilka (2-3) kawalerek. W wyniku tego dzielące je ściany są cienkie i nie tłumią dźwięków w wystarczającym stopniu. Z kolei kawalerki w Katowicach i innych miastach położonych w obrębie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego często powstają w starych, robotniczych, kilkupiętrowych kamienicach (tzw. familokach).

Popularne są także kawalerki powstałe w wyniku odpowiedniego zaadaptowania poddasza. Okna w nich są z reguły nieduże bądź zlokalizowane na suficie lub skosie dachu, więc mieszkanie w takim miejscu może okazać się niekomfortowe dla osób lubiących przebywać w świetle dziennym czy tych, którzy hodują rośliny.